Jak zatrudnić pracownika ?
W prawie każdej firmie zdarza się moment kiedy konieczne jest zatrudnienie nowego pracownika.
Oto poradnik w którym opiszemy krok po kroku, jakie czynności należy dokonać przy powierzaniu pracy przyjmowanej osobie.
Informacje o kandydacie
Przyszły pracodawca musi sprostać nie lada wyzwaniu. Muszą wybrać odpowiednią osobę, która będzie pasowała do danego stanowiska i posiadała odpowiednie kompetencje. W procesie rekrutacji pracodawca gromadzi i przetwarza wiele informacji o kandydatach. Są one niezbędne do oceny i wyboru osoby.
Jednak z powodu przepisów pracodawcy nie o wszystko wolno zapytać przyszłego pracownika. Zgodnie art. 221 kodeksu pracy pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania takich danych osobowych:
- imię (imiona) i nazwisko
- imiona rodziców
- datę urodzenia
- miejsce zamieszkania (adres do korespondencji)
- wykształcenie
- przebieg dotychczasowego zatrudnienia

Ponadto pracodawca ma prawo żądać udokumentowania ww. danych (np. dowodem osobistym, dyplomem ukończenia szkoły). Rzeczy o które nie wolno pytać osobę ubiegającą się o prace to m.in. sytacja rodzinna, pochodzenie, wyznawana religia, przekonania polityczne.
Dokumenty, których może zażądać pracodawca od kandydata do pracy:
Badania lekarskie
Wstępnym badaniom lekarskim powinien poddać się każdy, kto jest przyjmowany do pracy. Potwierdzają one brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Na takie badania pracodawca wdaje skierowanie i pokrywa koszt.
Ważne jest to, że pracodawca nie powinien pozwolą pracować pracownikowi bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Rodzaje umów o pracę:
- Umowa na okres próbny
- Umowa na czas wykonywania określonej pracy
- Umowa na czas określony
- Umowa na zastępstwo
- Umowa na czas nieokreślony
- Umowa na okres próbny
Informacje o umowach
Umowa na okres próbny może poprzedzać każdą z pozostałych umów o pracę. Może być zawarta na okres nie dłuższy niż 3 miesiące i tylko raz z okreslonym pracodawcom. Umowa na okres próbny jest często spotykana jest w praktyce. Dzięki niej można sprawdzić umiejętności pracownika nie wiążąc się na dłużej. Po pozytywnie zaliczonym okresie próbnym pracowników zatrudnia się w oparciu o pozostałe formy umów o pracę.
Umowa na czas wykonywania określonej pracy ma charakter terminowy, zawierana jest na czas wykonania określonego zadania. Stosowana jest zazwyczaj wtedy kiedy ciężko jednoznacznie wyznaczyć czas, w którym pracownik będzie wykonywał na rzecz pracodawcy umówioną pracę. W związku z tym zakończenie obowiązywania takiej umowy uzależnia się od zakończenia przez pracownika powierzonej mu pracy. Spotykana m.in. w pracach sezonowych i dorywczych. Umowa na czas określony ma z góry określony termin, w jakim umowa ta będzie wiązać strony. W dniu do którego została zawarta ulega ona rozwiązaniu.
Od 1 maja 2004 roku ilość umów na czas określony zawieranych z tym samym pracownikiem na następujące po sobie okresy jest ściśle określona. Zgodnie z art. 251 kodeksu pracy. Należy zaznaczyć, iż wszelkie aneksy i zmiany tego typu umów, które wydłużałyby pierwotnie zapisany czas obowiązywania umowy - uważa się za zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony.
Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy na czas określony. Zawierana wtedy kiedy istnieje konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
Umowa na czas nieokreślony jest najbardziej pożądana przez pracowników, w odróżnieniu do pracodawców. Tego typu umowa wiąże strony bezterminowo, przez co daje pracownikowi stabilizację zatrudnienia, pracodawcy zaś pozwala na zbudowanie stałych więzów z cenionym pracownikiem.
Szkolenie BHP
Pracodawca musi przeszkolić pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy zanim dopusci go do obowiazków. Szkolenie pracownika nie zawsze jest konieczne. Wtedy kiedy podejmuje on pracę na tym samym stanowisku, które zajmował bezpośrednio przed nawiązaniem z tym samym pracodawcą kolejnej umowy nie jest ono wymagane. Szkolenia BHP odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Oczywiste jest to, ze nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Do obowiazków pracodawcy należy zaznajamianie pracowników z przepisami i zasadami BHP dotyczącymi wykonywanych przez nich prac oraz wydawanie instrukcji i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na danych stanowiskach. Pracownik ma obowiązek potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
